Wybór nosidła dla dziecka w 10 krokach

Wybór nosidła dla dziecka w 10 krokach

Jeśli planujesz kupić nosidełko ergonomiczne do noszenia dziecka i zastanawiasz się jaką markę i model wybrać, to witamy w klubie! Ponad trzy lata temu byliśmy w podobnej sytuacji – chcieliśmy, aby nasze nosidło było bezpieczne oraz wygodne dla nas i dziecka, aby było ładne i modne oraz żeby jego cena była przystępna. Wybór nosidła dla dziecka nie jest łatwy.

Musimy szczerze przyznać, że my byliśmy w dużo lepszej sytuacji, bo 3 lata temu rynek produktów do noszenia maluchów wyglądał zupełnie inaczej i wybór najlepszego nosidła nie był tak skomplikowany jak dziś! Ale! Aktualnie poza doświadczeniem rodzicielskim chcemy podzielić się też wiedzą i praktyką, którą zdobywamy podczas pracy certyfikowanych doradców noszenia dzieci w trakcie przymiarek nosidłowych, czyli doboru nosideł.

Bo nosidła – tak jak odzież i buty – warto mierzyć przed zakupem!

Także, zanim kupicie nosidło ergonomiczne, odpowiedzcie sobie na kilka pytań lub zajrzyjcie do nas na przymiarki nosidłowe, podczas których pomożemy Wam w wyborze i zakupie najlepszego modelu dla Was i Waszego brzdąca <3

1. POTRZEBA

Nazwanie potrzeby rodzica jest kluczowym czynnikiem w procesie doboru nosidła – to ona będzie definiowała przebieg konsultacji z doradcą noszenia i wpłynie na jej wynik. Dlaczego? Bo nosidło lub konkretna marka i model nosidełka ergonomicznego powinien być odpowiedzią na Wasze potrzeby jako rodziców.

Zatem: dlaczego chcecie nosić swoje dziecko w nosidle ergonomicznym?

2. ETAP ROZWOJU DZIECKA

Określenie na jakim etapie rozwoju jest kręgosłup dziecka powinien iść w parze z pytaniem o potrzebę noszenia w nosidle. Zaryzykuję stwierdzenie, że większość osób, która planuje zakup nosidła spotkała się w sieci ze stwierdzeniem, że „nosidła są dla dzieci samodzielnie siadających, wcześniej tylko chusta!”. Generalnie to prawdziwe i poprawne stwierdzenie, ale życie, sytuacje i potrzeby są różne, doradca noszenia podchodzi indywidualne do każdej pary: rodzic – dziecko lub rodzinnego trio: rodzice – dziecko. Dlatego w procesie wyboru nosidła informacją niezbędną jest określenie czy dziecko samodzielnie siada, chodzi lub czy kontroluje głowę, czworakuje, obraca się z brzucha na plecy, z pleców na brzuch, itd…

Jeśli Wasze dziecko jest w trakcie lub po rehabilitacji, jeśli jesteście pod opieką lekarzy specjalistów lub macie konkretne zalecenia pielęgnacyjne i nie tylko – to bardzo cenna informacja, nie ukrywajcie jej i nie zapominajcie o podzieleniu się tym z doradcą.

3.  CHARAKTERYSTYKA NOSZENIA

Bardzo często nazwanie potrzeby noszenia dziecka (patrz pkt. 1) jest jednocześnie opisaniem w jakich sytuacjach, jak długo, jak często potrzebujecie używać nosidła. Czy nosidło ma usprawnić tylko podróż samolotem lub spacer brzegiem morza podczas wakacji, czy ma być wybawieniem w życiu codziennym, czy planujecie pozbyć się spacerówki na rzecz nosidełka? Jeśli nie macie konkretnego planu, warto próbować sobie wyobrazić jak będziecie z nosidła korzystać, gdy w Waszych rękach pojawi się odpowiednie narzędzie do noszenia dziecka.

4. WIEK DZIECKA

Informacja o wieku dziecka pozwala lepiej ulokować dziecko na dość złożonej mapie procesu dobierania nosidła. Jest różnica między kilkutygodniowym maluszkiem, półroczniakiem i dwulatkiem, prawda? Wiek pozwoli nam wytypować rodzaj i rozmiar nosideł, które warto wziąć pod uwagę podczas przymiarki. Wiek daje nam też wiedzę nt. etapów rozwoju malucha, bo przykładowo energiczne 8-miesięczne niemowlę łatwiej nam będzie podejrzewać, że lada moment samodzielnie usiądzie i będzie gotowe na pionizację kręgosłupa, którą daje nosidło – łatwiej niż wierzyć, że 8-tygodniowe dziecko rwie się do siadania…

Co ważne, pytanie o wiek dziecka nijak się ma do tego co producenci nosideł piszą na opakowaniach swoich produktów! Bo wg naszej wiedzy i doświadczenia nie ma nosideł odpowiednich od pierwszego dnia życia… 

5. WAGA DZIECKA

To ile kilogramów szczęścia przyjdzie nam tulić w nosidle też jest dobrym wyznacznikiem, który pozwoli zawęzić liczbę nosideł wartych uwagi. Co ma waga do wyboru nosidła? Ponownie nie będziemy odnosić się do tego co producenci piszą o najniższej dopuszczalnej wadze noszonej w nosidełku, prędzej skupimy się na tym ile kilogramów taki produkt udźwignie! Dla mnie osobiście, wyższa waga malucha dyskwalifikuje pewne tkaniny, z których są wykonane nosidła. 

6. ROZMIAR UBRANEK

Pytanie o to jaki rozmiar ubranek nosi aktualnie dziecko powinna poprzedzić ciekawość o to czy rozmawiamy o ubrankach odziedziczonych po starszym rodzeństwie lub znajomych (mamy nieodparte poczucie, że ubranka używane, sprane są nieco mniejsze, tzn. ich numeracja jest zawyżona) oraz o odzieży jakich marek rozmawiamy, bo tu też panuje dość duża rozbieżność 😉 Co nam mówi rozmiar ubranka o dziecku w kontekście doboru nosidła? Ano to, że potocznie różne nosidła (szczególnie regulowane) będą się dobrze lub tylko znośnie układały na dzieciach od konkretnego rozmiaru ubranka. Oczywiście rodziców bardziej interesuje do jakiego rozmiaru lub wieku będą mogli danego nosidła używać… 

Rozmiar ubranka nie jest najważniejszym wyznacznikiem, ale po raz kolejny to informacja, która niesie jakieś wytyczne w dobrze nosidła.

Uwaga! Pytanie o rozmiar ubranek, jakie nosi aktualnie dziecko jest jednym z kluczowych, gdy usiłujemy dobrać nosidło do wypożyczenia na odległość – w wysyłkowej wypożyczalni nosideł 24hugs.pl 😉

7. GABARYTY RODZICÓW

Zacznijmy od tego, że regulacja nosidła – tu mamy na myśli opcję dopasowania pasa biodrowego i pasów naramiennych do rodzica – ma dość duży zakres w przypadku większości produktów do noszenia dzieci. Praktycznie każde nosidło da się założyć i na mamę, i na tatę. 

W takim razie dlaczego wzrost, waga, budowa ciała rodziców zasługuje na osobny punkt w kontekście doboru nosidła? Dlatego, że na pewnym etapie wybór najlepszego nosidła będzie odpowiedzą na komfort noszenia rodzica, dziecko zejdzie na drugi plan.

Przykładowo, szczupłej, niskiej mamie z opadającymi ramionami i wystającymi kolcami biodrowymi najprawdopodobniej nie zaproponujemy nosidła z bardzo sztywnym pasem biodrowym lub prostymi, szerokimi pasami ramiennymi. Mimo, że nosidło o takich cechach szczególnych byłoby idealne dla dobrze zbudowanego taty 😉

8. KONDYCJA I OGRANICZENIA RUCHOWE

Na ból kręgosłupa cierpi zdecydowana większość naszych klientów i to główny powód, dla którego decydują się sięgnąć po nosidło – jak po wybawienie. Dla nas ważne jest też to czy macie na koncie poważniejsze operacje – choćby cesarskiego cięcie, śruby łączące Wasze kości lub inne dolegliwości i ograniczenia ruchowe.

Często słyszymy, że rodzice mają wady kręgosłupa i nie mogę nosić dziecka. To oczywiście prawda, ale w codziennym życiu często nie ma innej możliwości i dziecko czasami trzeba podnieść i przenieść. Wtedy dobrze mieć prawidłowo dobrane nosidełko ergonomiczne, które możliwie najlepiej przeniesie ciężar dziecka na rodzica i nie wpłynie to negatywnie na prawidłową postawę ciała osoby noszącej. Taki jest cel doboru nosidła dla każdego rodzica, ale w przypadku problemów zdrowotnych szczególną uwagę będziemy zwracać na ppostawę rodzica.

9. DOŚWIADCZENIE W NOSZENIU

Co ma doświadczenie w noszeniu do wkładania dziecka do nosidła? Bardzo wiele… Choćby to czy Wasz maluch jest przyzwyczajony do noszenia i otulenia materiałem, czy próba właściwego dociągnięcia pasów ramiennych będzie zamachem na jego wolność. Lub fakt, że chusta z Wami nie zagrała i nie macie już wiary w to, że z nosidłem będzie inaczej, a Wasze ręce w końcu odzyskają wolność. Lub to, że nadal się chustujecie i nosidła klamrowe, o których tak marzyliście okażą się mniej wygodne niż dobrze zawiązana chusta 😉

10. UPODOBANIA 🙂

Zdarza się, że ten ostatni punkt powyższej wyliczanki dyskwalifikuje wszystko co do tej pory przeczytaliście… Bo cóż może poradzić najlepszy doradca noszenia dzieci, gdy macie dziecko wystarczająco dojrzałe do bycia noszonym w nosidle, a Wy od wielu dni śnicie po nocach o jednym, konkretnym nosidełku, w tym konkretnym wzorze?! Czasami najwygodniej będzie Wam tulić malucha w tym jednym, jedynym nosidle, które podoba Wam się najbardziej na świecie! 

Jeśli oczekiwaliście, że po lekturze tego wpisu będziecie mieli jednoznaczną odpowiedź, że dla Was najlepszym wyborem będzie TULA, Kavka, Fidella, LennyLamb, Little Frog, Zaffiro, Tarabanik lub Storchenwiege… wybaczcie! Na pewno jedna ze wskazanych marek ma szansę spełnić Wasze oczekiwania i najlepiej odpowiedzieć na Wasze złożone potrzeby 🙂 Na pocieszenie zostawiamy Wam kod rabatowy na zakup nosidła: 10KROKOW

Jeśli chcecie wiedzieć, które nosidło będzie dla Was ok, przymierzcie kilka różnych nosideł, potestujcie lepsze przez kilka dni i w różnych okolicznościach. To jedyny przepis na sukces <3

PS Zapraszamy do spotkań w naszej pracowni noszenia dzieci 24hugs przy Al. Waszyngtona 22 na warszawskiej Saskiej Kępie oraz do kontaktu: hej@24hugs.pl lub 507 157 051.

Pamiętajcie, że możecie u nas wypożyczyć nosidła stacjonarnie i wysyłkowo, aby przetestować je przed zakupem 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *