Nosidełko dla dziecka: TULA, Fidella, Storchenwiege, Kavka, a może jeszcze inne?

Nosidełko dla dziecka: TULA, Fidella, Storchenwiege, Kavka, a może jeszcze inne?

…a może ani jedno, ani drugie, ani trzecie, ani też czwarte, piąte, dziewiąte tylko chusta?

Drodzy rodzice – decyzja zawsze jest Wasza. My jedynie możemy Wam pomóc ją podjąć. Zatem jak dobrać nosidełko dla dziecka?

Każda z marek nosidełek wymienionych i niewymienionych w tytule ma swoją specyfikę.

Nosidełka są inaczej uszyte, jedno ma regulację tu, drugie tam, trzecie jeszcze gdzieś indziej, a czwarte wszędzie. Jedno kosztuje X, drugie połowę tej ceny. Jedno ma miękki pas, drugie sztywny. Jedno jest trwalsze, ale za to mniej przepuszcza powietrze, drugie ma cieńszy i bardziej przepuszczalny materiał, ale za to bardziej się wyrabia. Jakby tego było mało w ramach każdej marki są jeszcze różne modele – mniejsze (rozmiar Baby), większe (Toddler). Rozmiar Baby (czasami nazywany Standard) jednej marki jest jak Toddler drugiej. Można zwariować 🙂

Pomyśleliśmy, że skonstruujemy tabelę, która obejmie wszystkie rozmiary, parametry, gramatury materiału, wymienione w tytule marki (+ jeszcze kilka innych, które się u nas w niedługim czasie pojawią), zaczęliśmy ją rysować, ale okazało się, że kartka A4 była za mała. A3 też nie wystarczająca, A2 może byłaby i ok, ale jak ją Wam tu pokazać?

Pewnego dnia Jacek postanowił kupić samochód, więc razem ze swoją lepszą połówką spisali swoje potrzeby i rozpoczęli poszukiwania. Auto miało być praktyczne, w rozsądnej, nieprzesadzonej cenie, wygodne, z pojemnym bagażnikiem. Wklepali te parametry i… otrzymali około stu odpowiedzi. Gdyby nie to, że Jacek tak lubił jeździć nieutartymi szlakami lista marek i modeli byłaby nie do objęcia wzrokiem i rozumem.

Tak samo jest z nosidełkiem dla dziecka.

Jesteście górskimi piechurami, nosicie swoją pociechę podczas takich wycieczek i głównie na plecach, w dodatku w lecie? To są przykładowe wskazówki mogące pomóc w doborze nosidełka odpowiedniego zarówno dla Was jak i Waszego maluszka. Wygodnie musi być obojgu. Bo co za sens, żeby dziecię z radością dawało się nosić, a Wy żebyście cierpieli katusze poobcierani na barkach, w pasie, biodrach…

Wasze dziecko jest szczupłe i ma długie nóżki, a dziecko znajomych wręcz przeciwnie mimo, że są w tym samym wieku. Wasze ma półtora roku i waży 12 kg, a dziecię sąsiada ma ledwie roczek i waży 13 kg. Dzieci są różne, tak samo jak różni jesteście Wy, drodzy rodzice. Jedni z Was są wysocy i szczupli, drudzy średniego wzrostu i raczej przy kości. Jeszcze inni są wysocy i tędzy. Jedni mają szersze ramiona i węższe biodra, inni na odwrót, trzeci są wąscy tu i tam, czwarci niekoniecznie. U jednych obojczyki są wystające, inni zaś wyglądają jakby ich nie mieli 🙂

Dobór nosidełka to nie tylko kwestia twardych parametrów jak szerokość, wysokość, stopień regulacji, gramatura materiału itd. Dobrze dobrane nosidełko nie powinno uwierać ani Was ani dziecka. To czasami kwestia regulacji, a czasami kwestia krzywizny według której uszyte są np. szelki.

Są oczywiście pewne zasady – wcale nie aż tak skomplikowane – czym droższe nosidełko tym ma więcej możliwości regulacji, a tym samym łatwiej je dopasować do dowolnej figury. Jednakże nie zawsze budżet pozwala na duży wydatek, więc warto spróbować i przymierzyć nosidełko, które jest tańsze. Tym bardziej, że z nosidełkami jest jak z winem – tańsze nie zawsze oznacza gorsze.

Zatem jak odgadnąć, które jest właściwe, które kupić? Oczywiście można przeczytać dziesiątki blogów, ocen, zasugerować się rekomendacją znajomych, ale na to pytanie…

Można odpowiedzieć jednym zdaniem – przymierzyć (możecie to zrobić u nas, zapraszamy tu!), a przynajmniej zapytać (zapraszamy do kontaktu!).

Można wieloma zdaniami.

Kupując nosidełko dla dziecka

podejdźcie do tego trochę jak do kupowania ubrań – ma być praktycznie i gustownie (w tej, a nie w innej kolejności; nosidełko to nie zakup na jednokrotne założenie):

  • bądźcie świadomi własnego ciała, własnych zalet jak i ograniczeń,
  • poznajcie własne wymiary – wystarczy obwód w talii i w biodrach (jedni wolą aby pas biodrowy nosidełka opierał się na kościach miednicy, inni lub Ci sami, jak dziecko już podrośnie – zapinają pas na biodrach),
  • zastanówcie się, gdzie i kiedy nosidełko będzie używane (w domu do usypiania maluszka, na wycieczkach w lecie, na spacerach zimą itd.),
  • jak często zamierzacie nosić maluszka w nosidełku (wbrew pozorom to ważny parametr, bo jeśli macie w planie założyć nosidełko na 15 minut dziennie, to nie odczujecie różnicy w konstrukcji pasa lub szelek, jeśli to mają być np. 2 godziny non-stop, to warto zaufać komuś, kto dobierze Wam nosidełko),
  • wybierzcie kolor i wzór (jeżeli nie zamierzacie kupić kilku lub nawet kilkunastu nosidełek dopasowanych do Waszych ulubionych kreacji, to stawiajcie na takie, które zarówno się Wam podobają, ale również mają wzór nie kłócący się z Waszym ubiorem).

Nosidełka są modne. Są modne dlatego, że są ładne i dlatego, że są praktyczne. Ciężko stwierdzić, czy prym wiedzie design, czy funkcjonalność. My rekomendujemy skupić się najpierw na funkcjach, dopiero potem zastanawiać na wzornictwem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *